• Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • +420 606 613 938

Bolevecké rybníky u Plzně

Čistá voda - průhlednost až 5 m, ale mělké, takže potápět se není kam. I při velkém množství lidí je příjemné. Mnoho možností pro zalehnutí a relax - borový les, pláž, mola, kameny, stín i plná dávka slunce. Doporučujeme.

Video z návštěvy 5. července 2015

Virtuální návštěva

  

 

 

  

Bolevecké rybníky jsou nejvýznamnější rekreační oblastí Plzně. Soustava rybníků byla založena již v 15. století a tvoří ji 12 rybníků využívaných ke koupání a rybolovu.

Rybníky jsou významnou ornitologickou lokalitu. V jejich okolí bylo pozorováno přes 160 druhů ptáků. Vzácnější druhy jako např. potápka žlutorohá, potáplice severní, kormorán velký, orel mořský, orlovec říční, morčák velký a prostřední, labuť zpěvná a malá byly pozorovány především v období jarního a podzimního tahu. Na přelomu 19. a 20. století zde hnízdil bukač veliký, ještě na začátku 50. let se v okolí pohyboval tetřev hlušec a tetřívek obecný.

Bolevecký rybník

Bolevecký rybník nebo též Bolevák je součástí historicky unikátní Bolevecké rybniční soustavy a je v této soustavě  se svými cca 53 ha největší, pochází z roku 1460-61, kdy byl v této soustavě postaven jako první v řadě, tudíž patří mezi nejstarší dochované rybníky v Plzeňském kraji. Protéká jím Bolevecký potok a plocha rybníka má obdélníkový tvar. Hráz je dlouhá 250 m a má zemní provedení. V hrázi je vypouštěcí štola a na hrázi se nachází rybárna, sídlo myslivců a rybníkářů, dnes správců. Na hrázi najdeme také porost dubů, některé až 400 let staré a mající průměry až 700 cm. V 19. století byl využíván Plzeňským prazdrojem. Pro těžbu ledu, byla zavedena vlečka, později i pásový dopravník, ročně se těžilo až 600 vagonů, které měly vystačit pivovaru na celé léto, vlečka fungovala do roku 1987 a dopravník do roku 1994.

V roce 1921 byla zřízena restaurace a výletní místo Ostende s kabinami a půjčovnou loděk, později restaurací. Od Bílé Hory přepravovala návštěvníky pramice, později motorový člun a to i někdy ve tmě. V roce 1954 bylo vození mezi břehy minulostí, neb byla postavena sypaná hráz a vznikla tak malá část zvaná Malý Bolevecký rybník nebo V chobotu, dle tvaru rybníka.

Dno Boleveckého rybníka je písčité a pozvolně klesající. Severní a východní břeh je lemován písčitými plážemi a lesy.

V prostoru přímo u rybníka se nachází autocamp Ostende, který byl založen roku 1956, na jeho místě byly kdysi dva malé rybníčky a dnes stojící dům byl ozdravovnou pro děti s černými neštovicemi, dokonce v těchto prostorech bývala vojenská střelnice, jejíž val je dodnes patrný, na místě se kdysi nacházel rovněž chudobinec. Původní restaurace byla zbořena v 80. letech a nikdy nebyla uspokojivě nahrazena.

Bolevák se nachází nedaleko osady Malý Bolevec a největšího plzeňského sídliště Bolevec. Přímo k rybníku se lze dostat MHD, u rybníka najdete také několik parkovišť.

Bolevák je využíván zejména pro rekreaci, ale také vodní sporty. Na jeho břehu sídlí Jachetní klub Plzeň, jež je zde již od 30. let a má velkou tradici, v současnosti jsou zde dva kluby mající kompletní zázemí. Na rybníku se pořádají kromě tréninků i časté závody, jež přilákají za větrných dní spoustu zvědavců.